زندگینامه رضا انزابی‌ نژاد مصحح متون کهن ایرانی

زندگینامه رضا انزابی‌ نژاد مصحح متون کهن ایرانی

مشاهیر

زندگینامه رضا انزابی‌ نژاد مصحح متون کهن ایرانی

رضا انزابی نژاد استاد ادبیات فارسی و مولف و مصحح متون کهن سال ۱۳۱۵ در تبریز به دنیا آمد.
پس از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در دانشگاه تبریز در رشته زبان و ادبیات فارسی پذیرفته شد و موفق به دریافت کارشناسی (سال ۳۸) و کارشناسی ارشد (سال ۵۱) گردید و در سال ۱۳۵۶ از دانشگاه تهران دکترا گرفت.

او علاوه بر تخصص در متون کلاسیک (به ویژه متون تاریخی دوره مغول)، نظامی گنجوی، سعدی و ادبیات معاصر، به زبان‌های خارجی: ترکی، عربی و فرانسه تسلط داشت.

دکتر انزابی نژاد از سال ۱۳۵۱ تدریس خود را در دانشگاه تبریز آغاز کرد و از سال ۱۳۶۶ تا قبل از بازنشستگی با دانشگاه مشهد فردوسی مشهد همکاری داشت. او در این مدت علاوه بر تدریس در دانشکده ادبیات، مدیریت مجله دانشگاه ادبیات را نیز به عهده داشت.

تألیف نزدیک به ۴۰ مقاله علمی در مجلات معتبر کشور: دانشگاه‌های تهران، تبریز، مشهد، تربیت معلم و مجلات نشر دانش، آینه پژوهش سخنرانی‌های علمی در چندین کنگره از جمله کنگره جهانی فردوسی، حافظ، نظامی و فضولی بغدادی در ایران، هند، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان از کارهای ایشان است.

در سال ۱۳۸۹ دوستان و یاران دکتر انزابی نژاد برای عمری فعالیت ادبی و نوشتاری او یادنامه‌ای در بیش از ۵۰۰ صفحه را از سوی انتشارات سخن منتشر کردند به نام «چو من در این دیار».

از جمله تالیفات دکتر انزابی نژاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فرهنگ لغت عامیانه، تصحیح و شرح مقامات حمیدی، تصحیح و شرح تجارب الامم فی تاریخ العرب و العجم، تصحیح و شرح چهار مقاله عروضی، تصحیح و شرح بوستان سعدی، فرهنگ لغت الرائد (عربی به فارسی)، رمان بابک (ترجمه از ترکی)، گزیده تاریخ بلعمی (کتاب درسی دانشگاهی)، گزیده مخزن الاسرار (کتاب درسی دانشگاهی)، گزیده کشف الاسرار میبدی (کتاب درسی دانشگاهی).

دکتر انزابی نژاد در روز جمعه ۴ اسفند و در سن ۷۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.

ثبت خاطره

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *