سردار شهید محمد فرومندی

سردار شهید محمد فرومندی

شهدا

سردار شهید محمد فرومندی

 

اطلاعات شناسایی

نام : محمد

نام خانوادگی : فرومندی‌

نام پدر : علی‌

محل تولد : اسفراین

تاریخ تولد : 1336/03/09

تاریخ شهادت : 1365/10/20

مکان شهادت : پاسگاه زید

تحصیلات : دیپلم

منطقه شهادت : جنوب غرب

شغل : پاسدار انقلاب اسلامی

یگان خدمتی : لشکر 5 نصر

گلزار : بهشت‌شهدا

 

زندگی نامه

«محمد فرومندی» در نهم خرداد سال 1336 در یکی از روستاهای شهرستان« اسفراین» به دنیا آمد .پدرش که در رنج فقر روستایی را تحمل کرده بود ،حاضر نشد که فرزندانش به تحمل رنج ارباب و رعیتی در روستا دچار شوند .این گونه بود که خانواده را به اسفراین برد .

محمد در سال 1343 به مدرسه تیرداد رفت و دوران ابتدایی را پشت سر گذاشت .در سال 1350 وارد دبیرستان ابوسعید ابوالخیر در رشته علوم تجربی شد .در همان نوجوانی ،در مسجد پای سخنرانی امام جماعت مسجد ،«حجت الاسلام صفیحی» می‌نشست .«صفیحی» از مبارزان دوران رضا شاه بود .محمد تحت تاثیر او ،انجمن اسلامی جوانان« اسفراین» را پایه ریزی کرد .

پس از گرفتن دیپلم به خدمت سربازی رفت. با آغاز سال 1357 شعله‌های انقلاب زبانه کشید و مبارزات مردمی قوی‌تر شد . امام خمینی پیام دادند که سربازان پادگان ها را خالی کنند و محمد با این که فقط یک هفته به پایان خدمتش مانده بود ؛از پادگان چهل دختر فرار کرد و به دوستان انقلابی اش در اسفراین پیوست .

در تمام تظاهرات اسفراین نقش فعالی داشت. او قبل از آغاز انقلاب، به مسجد« کرامت» می‌رفت و در سخنرانی‌های« آیت الله خامنه‌ای» شرکت می‌کرد .

با پیروزی انقلاب، به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی «سبزوار» پیوست .او و دوستانش به مبارزه با ارباب های ظالم رفتند و روستاها را از وجود ظلم و ستم آنان پاک کرد .

در سال 1360 به فرماندهی سپاه« سبزوار» منصوب شد و تا اواسط سال 1361 در این سمت به خدمت مشغول بود .در اواخر سال 1361 به جبهه اعزام شد. در مرحله دوم عملیات «مسلم بن عقیل» در ارتفاعات مندلی شرکت داشت. بعد از آن در کلیه عملیات لشکر 5 نصر شرکت کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به عملیات« خیبر» ،«بدر» ،«والفجر 3» ،«والفجر 8 »،«کربلای 1»،«کربلای 4 »و« کربلای 5» اشاره کرد .

محمد فرومندی ارادت خاصی نسبت به امام داشت. بعضی اوقات حدود نیم ساعت به عکس امام خیره می شد. و معتقد بود که در چشمان امام نوری است که انسان را جذب می کند. دوستان در خاطراتی که از شهید دارند می گویند: روز گفته است اگر امام به من بگوید که خودم را بکشم این کار را انجام خواهم داد. چون باید مطیع امر ولی فقیه بود.»

حسین رضوانی از همرزمان شهید عنوان می کند: در «عملیات کربلای 4 » بحث عبور از آب مطرح بود. صحبت شد که آیا عبور می‌کنیم؟ آیا این گردان خط را می شکند؟ نمی‌شکند؟ هرکس نظرش را می‌داد. ما اشاره کردیم که حالا چه اصراری داریم که مثلاً از فلان مسوًول این‌جا اطاعت پذیری کنیم. در صورتی که می دانیم خط نمی شکند. شهید فرومندی در حالی که تبسم بر لب داشت گفت: « ماهیت جنگ ما در این گونه موارد روشن می‌شود. بروز می‌کند که ما با این که می‌دانیم قطعاً نظر بنده و جناب عالی این است که خط نمی شکند. اما چون فرمانده رده بالا دستور می‌دهد به عنوان نماینده ولی فقیه و به استناد این آیه قرآن که می‌فرماید: (اطیعوالله و اطیعوالرسول و اولی الامر منکم) باید ما اطاعت کنیم. خیلی حرف مهمی است. این حرفی نیست که به لفظ بگوید ولی در مقام عمل به آن معتقد نباشد. حالا ماهیت جنگ ما برملا می‌شود. چون دستور است که ما برویم و این عمل را انجام دهیم. حالا تازه داریم برای رضای خدا عمل می کنیم.»

در تاریخ 20 / 9/ 1365 وقتی به خط مقدم رفته بود تا به همراه رزمندگان، حلقه محاصره را بشکند، بر اثر اصابت ترکش به شدت مجروح شد .او را سوار قایق کردند تا به عقب برسانند . «محمد »بین راه به همراهانش وصیت کرد و شهادتین را گفت و در حال ذکر یا زهرا به شهادت رسید .

از او چهار فرزند به نام‌های «مرتضی» ،«مصطفی» ،«مهدیه» و« مرضیه» به یادگار مانده است .پیکر« محمد» را در گلزار شهدای سبزوار به خاک سپردند .

او به عهدی که با امام خمینی بسته بود تا آخرین لحظه پا بر جا ماند و با شهادت به بزرگ‌ترین آرزوی زندگی اش رسید . او فرزندی از دیار سربداران ایران زمین بود .

 

تصاویر

ثبت خاطره

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *